Freestyle’as yra bene akrobatiškiausias ir įspūdingiausias longboardo raidinimo stilius. Taip pat jis yra arčiausias tradiciniam skateboardingui su visais lentos flipinimais ir sukinėjimais, nors longboardų freestyle’o versija ne tokia agresyvi kaip riedlenčių. Taip pat freestyle’as labai dažnai yra asocijuojamas su dancingu, ir ne veltui – tarp triukų dažniausiai yra įterpiami bent pagrindiniai žingsneliai ant lentos.
Ko reikia norint freestyle’inti? Geros pusiausvyros, tinkamos lentos ir patirties raidinant.


Fizinė būklė

Freestyle’as reikalauja gero pusiausvyros jausmo, kūno kontrolės ir vikrumo. Reikės kickinti ir flipinti lentą bei šokinėti tai nuo jos tai ant jos – tai reikalauja daug jėgų, todėl galiu drąsiai teigti kad kalorijų deginimas garantuotas. Taip pat kaip kojų ir rankų skausmas kitą dieną (jeigu treneravais iš visos širdies) 😀 Deja tas skausmas kartais būna stipresnis, mat freestyle’o metu keliai, čiurnos, pėdos, riešai gauna daug apkrovos. Todėl visada daryk apšilimą! Pusiasvyra yra taip pat labai svarbi, nes reikės suktis ore arba su lenta, leistis ant vienos kojos arba dviem, bet viena ant kicko ir pan. Tam reikia pasiruošimo.


Pasiruošimas

Kaip jau minėjau, šis stilius yra glaudžiai susijęs su dancingu. Tad būtų tikrai neprošal išmokti bent bazinius žingsnelius ant lentos, kad pagerinti kūno ir lentos santykius, suprasti kaip veikia svorio pernešimas ir kojų pozicija. Taip pat čia padės ir aplamai mokėjimas užtikrintai važiuoti. Paprasčiausi freestyle’o triukai yra sklandūs lentos posūkiai (kaip pivot arba g-turn) arba minimalūs kickinimai (kaip shove-it arba caveman), todėl mokėjimas kruizinti arba staigiau pasukti lentą labai padės.


Lenta

Raideriai, norintys išbandyti freestyle’ą dažniausiai skirstomi į du tipus:

  • skateboarderiai, nenorintys “veltis” į tradicinius ilgus longboardus, bet norintys sklandaus raidinimo gatvėmis;
  • longboarderiai, norintys “paragauti” skateboardiškų triukų.

Tad freestyle’o longboardai taip pat dalinasi į dvį kategorijas:

  • hibridai arba dideli skateboardai. Jie yra trumpesni už įprastus longboardus, turi didelius kickus ir mažesnį atstumą tarp ašių. Tokios lentos turi concave’ą, yra stabilesnės nei įprasti skateboardai ir leidžia įsidėti didesnius ratus. Geras hibridinis longboardas turi būti pakankamai lengvas kickinimui nuo žemės;
  • tikri longboardai su mažesniais kickais ir didesniu atstumu tarp ašių. Taip pat būna su ratukų cutoutu kad lenta neatsigultų ant ratų darant staigesnį posūkį.

Freestyle’o lentos turi būti tvirtos ir patvarios, kad atlaikytų agresyvias naudojimo sąlygas. Dažniausiai pasitaikantis klevas yra tvirtas, bet bambukinė konstrukcija yra laikoma tvirčiausia, nes bambukas nelūžta – jis lankstosi. Topmount lentos yra patvariausios ir atspariausios freestyle’o triukams. Drop-through lentos agresyviai naudojant gali lūžti ties ašim.

Pagrindinis freestyle’o kriterijus yra kickai. Be jų iškickinti lentą yra žymiai sunkiau. Hibridinės lentos turi didelius simetriškus kickus kaip ir skateboardai. Kai kurie mini cruiseriai turi didelį kicką gale ir mažesnį priekyje. Didesni longboardai turi mažesniius, dažniausiai simetriškus kickus.


Setupas

Čia tinka kaip tradicinio kingpino taip ir atvirkštinio kingpino ašys. Tradicinio kingpino ašys labiau tinka techniškiems ale skateboardiniams triukams, nes jos yra jautresnės. Atvirkštinio kingpino ašys tinka “sklandesniems” triukams, dažnai naudojamiems kartu su dancing stiliumi. Tokios ašys yra stabilesnės ir lengviau kontroliuojamos.

Visas skirtumas tarp longboardo ir skateboardo šiame stiliuje yra galimybė įsidėti didesnius ratus, kad būtų maloniau važinėti, bet atlikinėti tuos pačius triukus. Agresyviam gatvių raidinimui rekomenduojama rinktis 56-63mm ratukus, o jeigu norisi hardcore’inti mažiau, puikiai tiks 64-70mm ratukai. Taip pat geriau tinka ratukai turintys užapvalintus kraštus.



Apibendrinant

Longboardų freestyle’as yra toks pat sunkus kaip ir skateboardų. Šis stilius reikalauja patirties raidinime, geros pusiausvyros ir užsispyrimo. Visi mes nuo kažko pradedame, tad yra papriausčiausi triukai nuo kurių galima pradėti. Jeigu galvoji kad bandyti triukus dar anksti, galima padirbėti ties cruise’inimu. Kūnas pripras prie judėjimo, posūkių ir pačios lentos. Po kurio laiko atsiras pasitikėjimas savimi ir šausi pirmą pivotą!