“Ką patartumėt naujokui? Šiaip norėčiau mieste važinėt, cruizint, gal kartais kalniuką pashredint,” – vienas iš populiariausių facebooko grupės klausimų. Tai galima perfrazuoti į “Ar yra išrasta lenta viskam ir pigiai” 😀 Deja, tokios lentos nėra ir nebus, todėl štai tipsai kaip neprašauti ir išsirinkti sau tinkamiausią lentą.
Renkantis lentą, pirmas ir pagrindinis klausimas kurį turi užduoti pats sau – ką aš noriu su ja veikti? Važinėti parke savo malonumui? Mokytis triukų? Gal išmokti slaidinti? O gal naudoti kaip transporto priemonę iš taško A į tašką B?
Triukams, dance’inimui, slaidams bei dowhillui reikia mokėti taisiklingai važiuoti, stabdyti, sukti. Turi jausti lentą ir lengvai ją valdyti, todėl naujokams, kad ir kaip norėtųsi iš karto pradėti nuo triukų, iš pradžių reikia išmokti pagrindų. Tam galima išskirti kelias lentų formas.
Mini cruizeriai
Jeigu dažnai atsidurtum užkemštose gatvėse, tektų manevruoti tarp mašinų ir peščiųjų, įveikti žvyrą, nelygias plyteles, bortelius ir kitas kliūtis – tau reikalingas miesto cruiseris. Jis yra trumpesnis nei įprasti longboardai. Trumpesnė lenta turi jautresnį setupą, todėl posūkių spindulys yra mažesnis ir galima lengviau išvengti kliūčių. Dar vienas svarbus tokios lentos aspektas – kicktailas. Įgavus daugiau patirties raidinant, kickas pavers bet kokią lentą žymiai manevringesnę. Galėsi staigiai pasukti ar kažką apvažiuoti, nušokti nuo bortelio ar laiptuko arba pernešęs svorį į galą lengviau įveikti dangos nelygumus. Minusas – tokia lenta yra gan ne stabili, o norint pasukti yra padidinta rizika nudribti pernešus per daug arba per staigiai svorį ant lentos šono.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Pintailai ir drop through longboardai
Cruise’inimas dažniausiai asocijuojasi su pintailu. Aplamai tai yra lentos tipas kurį žmonės pirmiausiai įsivaizduoja kaip longboardą. Taip, pintailas puikiai tinka šitam reikalui, bet yra ir kitų lentos formų chill/relax pasivažinėjimui.
Pirmiausia cruise’inti galima kaip su trumpesne taip ir su ilgesne lenta, bet būtent su ilgesne išgaunamas surfinimo pojūtis. Tokia lenta būna nuo 90 iki 110+ cm ilgio, turi platesnes nei miesto cruiseris ašis ir didesnius ratukus. Visa tai suteikia daugiau stabilumo važiuojant. Yra du ilgų cruise’inimo lentų tipai:
- Top mount – ašių tvirtinimas iš apačios, kas suteikia lentai daugiau manevringumo posūkiuose, tačiau važiuojant ilgesnes distancijas reikės daugiau tupt norint atsispirti. Taip pat kuo aukščiau lenta yra nuo žemės tuo didesnė galimybė pagauti wobble’ą – kai esant didesniam greičiui lenta ir kojos pradeda purtytis ir tu skrieji nosim į asfaltą *been there done that*😬
- Drop through – ašių tvirtinimas skersai lentą. Toks ašių tvirtinimas žemina lentą, todėl atsispiriant tupti reikės mažiau ir ilgesnes distancijas pravažiuoti bus lengviau. Taip pat tokia lenta turi daugiau stabilumo, bet manevringumas posūkiuose mažesnis, mat lenta sukasi plačiai ir sklandžiai.
Taigi pintailas ir fishtailas. Jie yra aukštesni, todėl manevringesni posūkiuose, bet cruise’inant nuo kalniuko galima pagauti wobble’ą. Taip pat tokių lentų dažnas atvejis yra wheelbite’as – kai darant posūkį lentos briauna atsigula ant ratuko ir tu skrendi kaip maišas su bulvėm ant šono. Dažnai pintailas neturi jokių kicktailų, todėl su juo negalėsi padaryti nieko kito kaip cruise’inti. Jeigu įdomi mano nuomonė, tai tokia lenta yra pinigų švaistymas, nes pintailai yra ganėtinai brangūs ir tokią pinigų sumą galima investuoti į žymiai daugiau galimybių suteikiančią lentą. Nesakau, kad tai bloga lenta. Tačiau vis dažniau atsiranda raiderių, norinčių kažką išmokti, o su pintailu net dance’inti nesigaus dėl siaurėjančio galo.
Jeigu nori top mounted lentos, rinkis simetrišką su kickais (puikiai tiks dance’inimui ir freestyle’ui). Geras pavyzdys yra Loaded Bhangra lenta. Ilga, su kicktailais ir top mounted ašim. Surfinimo pojūtis garantuotas!

Universalesniam riedėjimui puikiai tinka drop through lentos. Jos būna simetriškos arba ne, su kicktailais arba be. Jeigu jau nusprendei imti tokio tipo lentą, iškart imk su kicktailais – nereikės pirkti antros lentos kai užsinorėsi ko nors išmokti. Su tokiu longboardu galima cruise’inti, dance’inti, gan patogu ir mieste važiuoti. Retas atvejis su drop through lenta yra wheelbite’as. Taip pat dėl tokio ašių tvirtinimo lenta labai minkštai ir sklandžiai išima posūkius. Minusas – perkant pigesnę drop through lentą, yra nemaža lūžio tikimybė ties lentos susiaurėjimu. Ypač jei bandysi triuką arba nuvažiavimą nuo bordiūro.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Specialiai padariau šitam reikalui atskirą pastraipą 😀 Šio posto tema – lentos NAUJOKUI. Taigi, jei esi naujokas, visų pirmą tau reikia išmokti taisyklingai stovėti ant lentos, spirtis, stabdyti, sukti. Apie jokius kalniukus negali būt kalbų🙅♀️ Taip, retas kuris gali atsispirti pagundai ir po to savaitę nevaikščioti su šašais, ir tai dar geriausiu atveju. Norint važiuoti nuo kalno, reikia užtikrintai valdyti lentą, stovėti taisyklingai atsukus priekinę koją + užsidėti apsaugas. Kai visi punkteliai bus padaryti, tada pašnekėsim😉
Ką rinktis jei nori kažko daugiau
Yra naujokų kurie nori išmokti apskritai taisyklingai važiuoti ir tada žiūrėti ar nori jie mokytis daugiau ar ne. Yra naujokų kurie renkantis pirmą lentą jau jaučia kas juos traukia – freestyle’as, slaidai, kalniukai. Tai ką daryti jei norisi multipurpose longboardo?
Tada tai tampa tavo prioritetu ir renkiesi lentą pagal stilių. Nori važinėti mieste ir dance’inti? Teks mieste važinėt su ilgesne lenta. Nori cruizinti ir slaidinti? Teks cruizinti su trumpesne lenta kuri didelio malonumo gal ir nesuteiks, užtat slaidinimui bus gerai. Tokiu atveju, kai žinai, kad nori išmokti raidinti tam tikru stiliumi, rinktis lentą yra žymiai paprasčiau, o norint pasitarti su raideriais, užsiimančiais tuom ne pirmus metus, visada gali rašyti į Longboarding LT grupę.
Biudžetas
Dar vienas labai svarbus aspektas, keliantis bene didžiausias diskusijas. Nuo ko geriau pradėti naujokams – nuo pigių lentų po kurių žmogus supras ko nori ir įsigis geresnę ar nuo brangių lentų su gerais setupais, kad pajausti tą tikrą raidinimo kaifą ir nesugalvoti mesti po kelių pasivažinėjimų. Kiek žmonių tiek ir nuomonių🤷♀️ Vieni sako, kad naujokui longboardas iki 100€ yra pats tas, kad suvoktų kas tinka ir patinka. Kiti yra įsitikinę, kad be 200€ tvarkingo longboardo nenusipirksi (nebent mažiuką cruizeriuką kaip Landyachtz Dinghy) ir jei žmogus dega noru ir nusiperka papigiai, jis praranda 90% malonumo. Taigi viskas priklauso tik nuo tavęs, kiek esi pasiryžęs skirti šitam reikalui pinigų, nes galų gale svarbiausia yra pradėti ir išmokti važiuoti.
Apibendrinant
Norint išsirinkti savo pirmą longboardą, reikia žinoti kur tu jį dažniausiai naudosi – miesto gatvėse ar parke. Kaip transporto priemonę mieste geriau rinktis trumpesnę lentą su kicktailu, o cruise’inimui parke labiau tinka ilgesnės ir minkštesnės lentos. Jeigu jauti, kad tave traukia tam tikras važinėjimo stilius – lentos pasirinkimas supaprastėja ir renkiesi atitinkamą to stiliaus longboardą. Kol neišmoksi taisyklingai važiuoti bei stabdyti, nuo kalniukų labai patartina nevažinėti, kad ir kaip smagiai tai atrodytų. Jeigu turi galimybę skirti didesnę pinigų sumą šitam reikalui, imk iš karto gerą lentą su geru setupu, jei ne – pataupyk dar kelis mėnesius, nusipirk gerą mažiai važinėtą arba, galu gale, pirk tokią kuriai užtenka pinigų. Svarbiausia yra pradėti ir išmokti pagrindų🤙